ABS – co to takiego?

ABS (niem. Antiblockiersystem, ang. Anti-Lock Braking System) to skrót znany chyba każdemu kierowcy, nawet tym, którzy najchętniej nigdy nie zaglądaliby pod maskę auta. Jest jednym z podstawowych systemów bezpieczeństwa we współczesnych samochodach i w ekstremalnych sytuacjach może uratować zdrowie, a nawet życie. Warto, więc wiedzieć, po co powstał i jak działa.

ABS - co to takiego?

Historia

Prace nad rozwiązaniem zapobiegającym blokowaniu kół w czasie hamowania prowadzono już na początku XX wieku. Auto z podobnym systemem pojawiło się w latach 60., a w 1978 roku na rynek weszło pierwsze auto z ABS-em, będące dzieckiem firmy Bosch. Jego popularność wzrosła do tego stopnia, że od 2004 roku wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być w ten system wyposażone.

Zadanie

Celem ABS-u jest przede wszystkim umożliwienie sterowania samochodem w czasie gwałtownego hamowania. System zapobiega całkowitemu zblokowaniu kół i wpadnięciu auta w poślizg. Dzięki temu możliwe jest ominięcie przeszkody w czasie wytracania prędkości. Pomaga również w skróceniu drogi hamowania, chociaż nie zawsze, bo duży wpływ ma tutaj rodzaj nawierzchni, po której porusza się pojazd.

Działanie

Zasada działania ABS-u jest dosyć prosta i przez lata nie uległa zmianie. Przy każdym kole znajduje się czujnik, który mierzy jego prędkość obrotową. Zbierane dane są wysyłane do sterownika. W momencie, gdy jedno z kół przestanie się obracać, system ogranicza skierowaną na nie siłę hamowania, do momentu, aż znów uzyska przyczepność. Oczywiście wszystko dzieje się w zawrotnym tempie, a ABS ciągle ingeruje w działanie hamulców. Można to poznać po charakterystycznym pulsowaniu pedału hamulca w czasie awaryjnego hamowania.

ABS to jeden z systemów, które zrewolucjonizowały motoryzację i zwiększyły bezpieczeństwo na drogach. Wszystkie auta w ofercie MobiCars są w niego wyposażone, wiele również w inne systemy zwiększające bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że żaden z nich, nawet najbardziej zaawansowany, nie zastąpi zdrowego rozsądku na drodze.

Bezpiecznej podróży!


1 komentarz “ABS – co to takiego?

Dodaj komentarz

Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.